czwartek, 23 maja 2019
Średnia płaca w Polsce - manipulacja czy prawda. PDF Drukuj Email
sobota, 25 kwietnia 2015 09:53

W Polsce często pojawiają się pytania o sposób obliczania średniej pensji, czy jest to płaca brutto czy netto i skąd biorą się dane  podawane przez GUS.

GUS publikuje obwieszczenie, w którym podaje jest:

1.wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - raz na miesiąc

2. średniej miesięcznej pensji dla całej gospodarki narodowej raz na trzy miesiące


Są to dwie zupełnie różne warości, przy czym wynagrodzenie w przedsiębiorstwach jest wyższe jak w całej gospodarce narodowej i podaje  płacę  brutto z umów o pracę a nie płacę netto to jest tą którą pracownik otrzymuje w dniu wypłaty.

Do obliczania średnich wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w przeciwieństwie do sektora przedsiębiorstw, wlicza się pensje zatrudnionych w administracji publicznej, co niewątpliwie wpływa na zróżnicowanie tych wartości

Do obliczania średnich wynagrodzeń w gospodarce narodowej, w przeciwieństwie do sektora przedsiębiorstw, wlicza się pensje zatrudnionych w administracji publicznej, co niewątpliwie ma duży wpływ na zróżnicowanie tych wartości.  W badaniu nie biorą udziału mikrofirmy oraz firmy jednoosobowe co znacząco zmienia średnią.

 

Miara statystyczna GUS to  średnia. Jednak nie jest ona miarodajna  bo nie podaje jaka część badanych zarabia powyżej/poniżej tej wartości np. pracownik ma 600 zł. a dyrektor banku 600 000. Średnia to 330 000.
Posługując się więc  średnią, można powiedzieć, że każdy z nas jest bogaczem. Dlatego też w statystyce  używa się pojęcia mediana, jako wartość dzieląca na pół badaną populację.  Jest więc naukowo bardziej miarodajna.  W Polsce, a także w innych krajach, średnia wynagrodzeń jest zdecydowanie wyższa od mediany. Oznacza to, że zdecydowana większość społeczeństwa zarabia poniżej średniej.   

Wykres 2. Rozkład wynagrodzeń osób, które zarabiały poniżej średniej (w PLN, brutto) /wynagrodzenia.pl
 
W przypadku rozkładu pensji w Polsce załączonej na wykresie wg mediany  poniżej średniej zarabia ponad 66% zatrudnionych. Połowa pracujących w gospodarce narodowej zarabia poniżej 3 115 PLN.

Tymczasem średnie wynagrodzenie wyniosło 3 896 PLN, jednak sama ta wartość nie odzwierciedla tego, że  tylko 34% zatrudnionych zarabia powyżej tej kwoty. Okazuje się również, że co dwudziesty pracujący zarabia powyżej 8 643 PLN, a co pięćdziesiąty - powyżej 12 368 PLN. 

Czytaj więcej na http://praca.interia.pl/news-cala-prawda-o-sredniej-placy-w-polsce,nId,1720744#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
 

 

Komentarze (0)
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze!
 


stat4u
Aferyibezprawie.org © Copyright 2009
Projekt i wykonanie: intMar.eu

dietaraj.pl dieta,odchudzanie,dietetyk,poradnia dietetyczna,pracownia dietetyczna,dietetyk kliniczny,dietetyk dziecięcy,Bielsko-Biała,Żywiec,Skoczów stomatologia bielsko-biała,dentysta bielsko-biała, leczenie kanałowe bielsko-biała pakowanie konfekcjonowanie bielsko-biała rehabilitacja bielsko-biała botoks bielsko,powiększanie ust bielsko,botox bielsko,paznokcie żelowe pedicure